title

.

Şömine İçin Evimizin En İdeal Yeri

Şömine İçin Evimizin En İdeal Yeri

 

Bir çok kişi , evinde , mutlu olduğu huzur bulduğu rahatlatıcı bir köşeye sahiptir. Kimisi kitap okuduğu sallanan ahşap sandalyesini kimisi yağmur damlalarının süzülüşünü izleyerek dinlendiği pencere dibini sever. Kimisi de kara kışın ortasında yanan odunların çıtırtılarını duyarak rahat koltuğunda kestane ziyafeti çektiği şömine kenarını. Siz de ailenizi ve içinizi ısıtacak post görünümlü halınıza alevleri vuracak şömine romantizmini tercih etmek istiyorsanız evinizin en uygun köşesini bu keyif için ayırabilirsiniz.

En uygun köşe hangisi mi diyorsunuz ? Şöminenin kullanım amacı kişiden kişiye değişse de ortama verdiği nostaljik hava asla değişmez. O nostaljik havayı en iyi soluyacağınız yer ise salonunuzdur. Salonunuz ister küçük olsun ister büyük olsun. Önemli olan şömineyi hangi amaçla kullanacağınız ve salonunuzun şeklinin hangi şömine modeline daha uygun olduğunu bilmenizdir. Eğer sadece dekor amaçlı kullanmak istiyorsanız dekorasyonun ve mobilyaların yerleşimini göz önüne alarak, salonunuzun estetik görünümüne en fazla katkıyı sağlayabileceğiniz köşeyi büyüklük ve hacim açısından uygun bir şömine ile bütünleştirebilirsiniz.

Hem  ısı hem de dekor olarak kullanacaksanız ısı tasarrufunu da hesaba katarak şöminenizin kış aylarında odak noktası olacağı yazın ise eşyaların yerlerini değiştirseniz bile salonunuzun estetik görüntüsünün bozulmayacağı ideal köşeyi bulmalısınız. ( Odak noktası , salonda koltuklarınızın dönük olduğu , eşyalarınızın çevrelediği merkez noktadır.) Örneğin dar ve uzun bir salonda şömineyi kısa duvarla bütünleştirip kısa duvarı odak noktası haline getirirseniz salonunuz daha da dar ve uzun gözükür .Böyle olunca da istediğiniz estetik görüntüyü elde edemezsiniz.

 Şömine için amaca dayalı yer seçimi ne kadar önemliyse şöminenin modeline uygun yer seçimi de o kadar önemlidir. Mesela U Tipi Şömine modeli tercih ediyorsanız kesinlikle iki duvarın kesişim yerini tercih etmelisiniz. L Tipi Şömine Modeline en uygun yer ise çıkıntılı duvardır. Çift taraflı şömineler için çoğu evde kullanım alanı daha kısıtlı olsa da salonunuzu ikiye bölen yarım duvar ,camdan duvar ve iki oda arasındaki duvar bu model şömineyi kullanma olanağı sağlar.

Şömine İçin Evimizin En İdeal Yeri
       KÖŞE ŞÖMİNE MODELLERİ

Şömine İçin Evimizin En İdeal Yeri
       U TİPİ ŞÖMİNE MODELLERİ

Şömine İçin Evimizin En İdeal Yeri
       L TİPİŞÖMİNE MODELLERİ